چگونگی نصب مخازن بر روی سازه های فلزی
  • پایه های سازه را در زمین محکم نمایید (بهتر است جهت سازه فنداسیون طراحی شود ).
  • دقت داشته باشید درب مخزن در تمام مدت بسته باشد.
  • در مناطقی که هوا بیش از حد گرم یا سرد می باشد بهتر است جهت سالم تر ماندن آب در امان ماندن از تبادلات دمایی محیط از مخازن فومدار و سوپرفوم استفاده شود.
نحوه استقرار صحیح مخزن
  • توجه داشته باشید در هنگام نصب مخزن باید از هر طرف حداقل 15 سانتی متر از اجسام و مخازن جانبی فاصله داشته باشد. این فاصله برای مخازن بیشتر از 3000 لیتری تا 30 سانتی متر هم افزایش پیدا می کند.

استقرار صحیح مخزن- شادمان مخزن

  • اگر مخزن را به دیوارهای اطراف یا به یکدیگر بچسبانید امکان شکستن مخزن بر اثر فشاری که به آن وارد می شود و عدم فضای مناسب جهت انقباض و انبساط زیاد می باشد.

روش دفن مخازن پلی‌اتیلن

با توجه به اینکه دفن مخازن پلی اتیلن بدون ساخت اتاقک زیرزمینی مقدور نمی باشد لذا باید به نکات زیر توجه فرمایید:

1. ابتدا چاله‌ای در زمین ایجاد کرده سپس دیواره‌ها را با مصالح مناسب دیوارچینی کنید(ابعاد دیوار و فاصله بین مخزن تا دیواره ها که برای مخازن زیر 3000 لیتر 15 سانتیمتر و بالای 3000 لیتر 40 سانتیمتر می باشد را در نظر داشته باشید) بهتر است فضایی را برای تاسیسات، بازدید و… در نظر بگیرید.

دفن مخازن-شادمان مخزن

2. داخل چاله را با دیوار(سازه محافظ) بپوشانید ( ضخامت دیوارها باید با توجه به‌ شرایط محیطی ،عمق چاله شده،نوع خاک و فشار بیرونی طراحی شوند،دقت فرمایید مخازن پلی‌اتیلن نباید مورد فشار بیرونی قرار بگیرند).

دفن مخازن-شادمان مخزن

3. سطح زیر مخزن را آماده نمایید (در پستهای قبلی توضیح داده شده).

دفن مخازن- شادمان مخزن

4. مخزن را داخل چاله قرار دهید.

5. اگر چاله در محلی حفر شده که محل عبور مرور است سقف را با توجه به شرایط محیط طراحی نمایید و دریچه ای (منهول) روبروی درب مخزن تعبیه نمایید. در این حالت فضای بالای مخزن تا سقف حداقل یک متر باشد. این فضا جهت انجام بازدید و سرویس در نظر گرفته شده است. اگر نمیتوانید این فاصله را ایجاد نمایید دریچه (منهول) را دقیقا بالای درب مخزن  و با فاصله کم قرار دهید.

فین جانبی درب

 

در مواردی که کاربر تمایل دارد ورودی آب و شناور نزدیک درب مخزن باشد می‌تواند از این فین جهت نصب اتصالات یا شناور استفاده نماید.

دسترسی بسیار راحت جهت تعویض یا تنظیم شناور در مخازن درب وسط خصوصیتی است که این فین برای مخازن درب وسط ایجاد کرده است.

تحت فشار

آیا مخازن پلی اتیلن قابلیت استفاده تحت فشار را دارند؟

خیر مخازن پلی‌اتیلن نباید در معرض هیچ فشار داخلی یا خارجی قرار بگیرند. این مخازن فقط جهت نگهداری مایعات طراحی و تولید میگردند.

اتصالات قابل نصب

اتصالات قابل نصب روی مخازن پلی‌اتیلنمنظور از اتصالات ملزوماتی است که برروی مخازن پلی‌اتیلن نصب می‌شوند تا مقدمات نصب لوله کشی ورودی و خروجی آب فراهم شود،که بسته به نوع مایع داخل مخزن و میزان مصرف،جنس و ابعاد آن تغییر میکند.اتصالات پلی اتیلن :این اتصالات هم در تمام سایزها در دسترس هستند.دارای یک عدد اورینگ ، مهره و بدنه اصلی میباشد که بهتر است بعد از نصب توسط افراد متخصص جوشکاری پلاستیک شوند.جهت مصرف آب و طیف وسیعی از مواد اسیدی و بازی و مواد شیمیایی که روی فلزات خورندگی دارند بهترین و ارزانترین گزینه هستند

اتصالات قابل نصب- شادمان مخزن

 

اتصالات استینلس استیلاین اتصالات با توجه به قیمت بالایی که دارند در موارد خاص استفاده می‌شوند و دارای گریدهای مختلف جهت موادها و کاربردهای مختلف است‌.

 

اتصالات قابل نصب - شادمان مخزن

اتصالات برنجی :در حال حاضر متداول ترین اتصالات قابل نصب روی مخازن پلی اتیلن هستند که از سایز داخل 1/2اینچ  تا ۴ اینچ موجود میباشد.دارای یک عدد اورینگ ، مهره ،واشر فلزی و بدنه اصلی میباشد. توجه بفرمایید جهت آب بندی شدن اتصالات قسمت اورینگ داخل مخزن و واشر فلزی و مهره بیرون مخزن قرار بگیرد.این اتصالات جهت مصرف آب و موادهایی که خورندگی ندارند مناسب هستند.

اتصالات قابل نصب- شادمان مخزن

جسم سنگین روی مخزن

از قرار دادن هرگونه اجسام روی مخازن خودداری نمایید.

سطح مناسب زیر مخزن

سطح زیر مخزن باید صاف، یکدست،یکنواخت، تراز و عاری از اشیاء تیز و قلوه سنگ باشد.باید توجه داشته باشید بیشتر مشکلاتی که برای مخازن نصب شده بوجود می‌آید به دلیل نامناسب بودن سطح زیر آنها می‌باشد. 

 

 

سطح زیر مخزن- شادمان مخزنسطح مناسب زیر مخزن- شادمان مخزن